21. září, 2018 - svátek má Matouš

Když se výlet s dětmi změní v dobrodružství

Přidej článek

Milovali jsme je na táborech a čas od času svým dětem nějakou připraví hravý tatínek. Mluvíme o stopovacích hrách, kdy luštíme šifry, hledáme schované zprávy a šlapeme po lesních stezkách na čerstvém vzduchu. Ideální zábava pro děti i jejich rodiče, kteří si chtějí udělat výlet do přírody, ale nechtějí poslouchat neustálé: „Tati, kdy už tam budeme?“ Venkovní stopovací hry získaly v poslední době na oblibě.

Již dlouhou dobu předtím, než se na internetu objevili v nabídce stopovací hry, mnoho nadšenců, kteří si v přírodě chtěli užít nějakou tu zábavu, hledalo kešky, schránky ukryté na zajímavých místech od jiných nadšenců, kteří potom na webových stránkách k tomu určených zveřejnili GPS souřadnice toho místa. Jaký to mělo smysl? Pouhá radost z hledání a výprava na místa většinou neprávem opomíjená v průvodcích a portálech o turistice.

Tuto zábavu zpravidla vymýšlejí lidé, kteří v dětství jezdili na tábory, rádi se prochází v přírodě a více než místa turisticky hojně navštěvovaná, vyhledávají odlehlé cesty a vymýšlí si dobrodružství.

„Myslím, že jen málo rodičů má čas a chuť něco připravovat či vymýšlet. Na druhou stranu, když už si dáte tu práci a vymyslíte něco jiného, než je výletová klasika, tak je pak škoda, že to je na jedno použití. Protože vaše děti to samé podruhé zpravidla už bavit nebude. Při tom je řada lidí, kteří řeší stejný problém. A to, co jste vymysleli pro svoje děti, by určitě také využili,“ napsal na svůj web jeden z autorů stopovacích her.

Stezky vznikají na výletních místech po celé republice, ale i v Praze nebo blízko hlavního města ve velkých parcích jako je Modřanská rokle nebo Divoká šárka. Jsou různě dlouhé, převážně je zvládnete za dvě až tři hodiny. Někdo tvoří příběhy se skřítky, jiný si vybírá dobrodružná témata pro odrostlejší chlapce a dívky. K tomu abyste si hru zahráli si potřebujete jen zakoupit plán hry na webu pořadatele a můžete vyrazit kdykoliv, s jakkoliv početnou skupinou a vlastně i kolikrát chcete. Ceny her jsou většinou velmi lidové.

Jak tedy taková venkovní pátrací hra probíhá? V plánu každé venkovní hry hráči naleznou pokyny, kudy dál pokračovat, často jsou tyto informace v podobě šifry nebo úkolu. Jde o týmovou spolupráci a na odpovědi se musí shodnout celá rodina, aby se dál vydali všichni stejným směrem. „K stopovacím hrám si vybírám zajímavá místa v Praze a její blízkosti, parky, okolí rybníků a přehrad, přírodní rezervace. První hra, která vznikla, se jmenuje Hledání ztracené Atlantidy. Hledači si v plánu hry čtou příběh, hledají správný směr cesty podle symbolů, náznaků, úkolů. Také luští tajnou zprávu, hledají listiny v kořenech stromu a ještě mnoho dalšího. Úkoly jsou jednoduché a zvládne je každý. Trasa vede přibližně údolím Botiče a trvá tři hodiny,“ říká další z tvůrců venkovních stopovaček.

Pravá stopovačka ale hlavně obsahuje požadavek najít správný směr. K tomu se v největší možné míře využívají znamení vyskytující se přirozeně po cestě. K určení směru je třeba trochu všímavosti, logiky a důvtipu. Po cestě hráči také naleznou několik zpráv ve vodotěsné schránce. Příběh venkovní hry má své vyústění, pointu čili překvapivé odhalení. Odměnou z absolvování hry má být pro děti i rodiče výprava do míst, která jsou sama o sobě krásná, zajímavá a dobrodružná, výprava zajímavější a napínavější než jen sledování žluté či modré turistické značky.

A co vy? Je vám příjemné, když můžete využít již předem vymyšlené aktivity pro vás a vaše děti, nebo si raději vymýšlíte hry a dobrodružství sami?

Autor: Luboš Pavel

Více informací naleznete na "https://www.lubospavel.cz/hry.html"

Dobrý Anděl
Každý článek můžete ohodnotit od 1 do 5 hvězd.
Prosím ohodnoťte tento článek
Hodnocení článku: 3,5 hvězd z 5

Vaše diskuze a názory:

Vložte Váš názor:

Jméno:
  Opište kód:
Tweetni tuto stránku

Zprávy a aktuality

Zápis do výtvarných kurzu Praha Ateliér ŠUM

Firemní » Probíhající akce aktuálně » 18. září, 2018

Odpovídáte kladně na následující otázky? Malujete doma na koleně? Kreslíte si při schůzích na kousky papíru? Hnětete si v kapse kamínek? Potřebujete ke svému spokojenému životu tvořit? Chystáte se na školu uměleckého směru? Rádi byste, aby vaše děti trávili smysluplně volný čas? Přijďte do Ateliéru ŠUM. Chcete znát odpověď? Proč nepoužít Ittenův barevný

Když se výlet s dětmi změní v dobrodružství

Firemní » Probíhající akce aktuálně » 30. květen, 2018

Milovali jsme je na táborech a čas od času svým dětem nějakou připraví hravý tatínek. Mluvíme o stopovacích hrách, kdy luštíme šifry, hledáme schované zprávy a šlapeme po lesních stezkách na čerstvém vzduchu. Ideální zábava pro děti i jejich rodiče, kteří si chtějí udělat výlet do přírody, ale nechtějí poslouchat neustálé: „Tati, kdy už tam