Evropa se s ratanem poprvé setkala někdy na konci 18. století, avšak lidem v našich končinách se dostal do podvědomí až ve druhé polovině 20. století. Dnes se v obchodech setkáte se širokou nabídkou křesílek, stolků, papasanů, pohovek či taburetků, k doplňkům pak patří různé stojánky na noviny, květináče, truhlice, regály, koše a misky. I přes svůj exotický původ je tento typ nábytku cenově dostupný a jeho ceny jsou srovnatelné s běžně prodávaným nábytkem. 

 

Všestranné využití, snadná údržba

Ratanové dřevo má jednu nespornou výhodu a tou je jeho vysoká odolnost vůči vzdušné vlhkosti. Díky tomu jej bez obav můžete použít v koupelně, u bazénu nebo v zimních zahradách. Kromě interiérového použití má také široké využití v exteriérech. Venkovní nábytek se vyrábí z ratanu neloupaného, kdežto na vnitřní použití se hodí více ratan loupaný, broušený. Při výběru si ale dejte pozor, kromě přírodního ratanu v nabídce obchodníků naleznete také ratan umělý. Ten je v porovnání s přírodním těžší, jelikož mívá kovovou konstrukci, ale je pevnější a odolnější vůči klimatickým jevům. Jelikož je ale vyroben z plastu, i přes téměř dokonalou imitaci zcela ztrácí přírodní kouzlo. 

Co se údržby ratanových výrobků týče, nepotřebujete žádné speciální přípravky. Při čištění si bohatě vystačíte s vysavačem, vlhkým hadrem nebo prostě se sprchou. Proutěný nábytek je lehký, snadno se s ním manipuluje, proto jej v létě stačí vynést na zahradu, osprchovat proudem vody, nechat oschnout a hned je jako nový. 

Při výběru nábytku se soustřeďte na spoje jednotlivých částí. Kvalitní výrobky jsou smontované pomocí šroubů, které jsou zapuštěny přímo do dřeva tak, aby nenarušily přírodní vzhled nebo jsou omotány lýkovými proužky. 

K dalším přírodním materiálům, které jsou díky svým výjimečným vlastnostem pro výrobu nábytku a bytových doplňků velmi žádané, patří rákos, bambus, mořský hyacint či banánová a kokosová palma. V našich krajích je to pak převážně vrbové proutí, které se kromě pletení velikonočních pomlázek používá při výrobě skříněk, košíků, lampových stínidel a dalších dekoračních předmětů.

web:   http://www.ratan-praha.cz

email:   ratanpraha@gmail.com

telefon:   604 451 051