Referendum - Aktualne.PrahaNaDlani.cz http://aktualne.prahanadlani.cz/c1/referendum.html cs Copyright 2017, Aktualne.PrahaNaDlani.cz. All Rights Reserved. Sat, 23 Sep 2017 20:14:46 -1000 Sat, 23 Sep 2017 20:14:46 -1000 http://blogs.law.harvard.edu/tech/rss PrahaNaDlani.cz - AktualneReferendum RSS kanál - Poslední zprávy - poslední články, zprávy a aktuality s tématem Referendum. Aktuální zpravodajství vždy na serveru Aktualne.PrahaNaDlani.cz Aktualne.PrahaNaDlani.cz - Prehled zpravodajstvi http://aktualne.prahanadlani.cz/img/aktualne-prahanadlani-rss.png http://aktualne.prahanadlani.cz/c1/referendum.html Fearful neighbours look on as Iraq’s Kurds stake claim to nationhoodhttp://aktualne.prahanadlani.cz/referendum/814075-fearful-neighbours-look-on-as-iraq-s-kurds-stake-claim-to-nationhood.html Monday’s independence poll for the Kurdish north is supported by voters but opposed by Turkey, Baghdad and the west, which fear it will deepen instability

Below the Erbil citadel, where empire and insurrection have been fought out over the course of 5,000 years, Kurdish flags stake out the claim to a nascent era – that of a sovereign state.

Banners were gathering rapidly during the week in advance of a referendum on independence in the Kurdish north of Iraq due to take place on Monday. Hours ahead of the ballot, the citadel square and nearby markets were teeming with Kurds draped in nationalistic red, white and green, symbolising the struggle that they believe will deliver them a new nation from the rump of another.

Continue reading...
Sat, 23 Sep 2017 19:32:24 GMT
Catalonia referendum: Madrid moves to take over local policinghttp://aktualne.prahanadlani.cz/referendum/814059-catalonia-referendum-madrid-moves-to-take-over-local-policing.html The Catalan government rejects Spain's latest move to stop its disputed independence referendum. Sat, 23 Sep 2017 18:25:01 GMT Britský ministr zahraničí bude v pondělí v Praze jednat o brexituhttp://aktualne.prahanadlani.cz/referendum/813582-britsky-ministr-zahranici-bude-v-pondeli-v-praze-jednat-o-brexitu.html V pondělí do Prahy přijede britský ministr zahraničí Boris Johnson. Se svým českým kolegou Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) bude jednat mimo jiné o nadcházejícím odchodu Británie z Evropské unie. Britové se v referendu vyslovili pro odchod z EU loni v červnu. V listopadu poté Johnson ujišťoval v Praze, že… Sat, 23 Sep 2017 09:15:00 GMT Kolik letišť Berlín potřebuje? Obyvatelé města nebudou hlasovat jen o budoucnosti Merkelovéhttp://aktualne.prahanadlani.cz/referendum/813370-kolik-letist-berlin-potrebuje-obyvatele-mesta-nebudou-hlasovat-jen-o-budoucnosti-merkelove.html V neděli se bude rozhodovat o budoucnosti Německa, Němci půjdou k volbám do Spolkového sněmu. Ve stejný den však proběhné i jiné významné hlasování – referendum o zachování letiště Tegel v Berlíně. Hlavní ze dvou berlínských letišť chce zrušit berlínský senát kvůli chystanému novému velkému letišti Berlin Brandenburg, jehož dostavba se však nadále protahuje.  Sat, 23 Sep 2017 09:00:00 GMT V Barceloně se dnes opět čekají masivní demonstracehttp://aktualne.prahanadlani.cz/referendum/813393-v-barcelone-se-dnes-opet-cekaji-masivni-demonstrace.html Barcelona - V Barceloně se dnes opět očekávají demonstrace, které zažehla tento týden policejní razie na úřadech katalánské regionální vlády. Proti postupu Madridu, jenž se snaží zabránit konání referenda o nezávislosti Katalánska, chystají například o celém víkendu akce studenti na barcelonské univerzitě. Sat, 23 Sep 2017 08:55:00 GMT Britons with newly gained German nationality prepare to go to the pollshttp://aktualne.prahanadlani.cz/referendum/813419-britons-with-newly-gained-german-nationality-prepare-to-go-to-the-polls.html

Citizenship applications leapt by 361% in 2016 as a record number of almost 3,000 UK citizens became German

“It feels very strange to be a first-time voter at the age of 68,” says Michael Lawton, a retired TV producer living in Berlin who acquired German citizenship last September. Lawton is one of several thousand Britons who obtained German passports in the wake of the Brexit referendum, fearing the loss of his rights as an EU citizen to live and work in Germany, and who are now eligible to vote for the first time in Sunday’s election.

“I take a lot of satisfaction at knowing that having lived here for decades, I can finally have a say in shaping the country,” he says. “Even though I still feel very attached to Britain, when I look at the chaos there over the exit negotiations I despair and feel I hardly understand it anymore, compared to Germany.”

Continue reading...
Sat, 23 Sep 2017 08:00:11 GMT